خرید ورق سیاه

 

ورق سیاه، یکی از محصولات فولادی است که در صنایع متفاوتی همچون، صنعت خودرو سازی و ساخت و ساز مورد استفاده قرار می‌گیرد. در نتیجه می‌توان آن را یکی از پرکاربرد‌ترین مقاطع فولادی در نظر گرفت. امروزه تقاضا برای ورق سیاه افزایش یافته است. این عامل موجب شده است تا قیمت ورق سیاه بر روی بازار فولاد تاثیر بگذارد. در این مقاله به بررسی عوامل موثر در قیمت ورق سیاه می‌پردازیم. تا انتها ما را همراهی کنید.

معرفی چند کارخانه تولید ورق سیاه

کارخانه‌های تولیدی ورق سیاه یکی از مهم‌ترین کارخانه‌های تولیدی در کشور محسوب می‌شوند، زیرا ورق سیاه به عنوان ورق مادر، شناخته می‌شود. این ورق توسط نورد گرم بر روی تختال ساخته می‌شود. این کارخانه‌ها از آنالیز‌های متفاوتی برای تولید این محصول استفاده می‌کنند. همین عامل موجب شده تا قیمت این ورق در کارخانه‌های مختلف یکسان نباشد. برخی از کارخانه‌های تولید ورق سیاه شامل موارد زیر می‌شود:

 • کارخانه تولید فولاد مبارکه

این کاخانه تنها کارخانه‌‌ای است که تمام پروسه‌های تولید ورق سیاه را به تنهایی انجام می‌دهد و به تولید این ورق در انواع شیت و رول می‌پردازد.

 • کارخانه کاویان

کارخانه تولید ورق سیاه کاویان به تولید انواع ورق سیاه ضخیم با قطر زیاد می‌پردازد. به نوعی می‌توان گفت: این محصول را به صورت سنگین تولید می‌کند. برای تهیه این ورق‌ها می‌توان، آن‌ها را به صورت اسلب سنگین وزن تهیه و سپس به ازای هر کیلوگرم اجرت ساخت را به کارخانه پرداخت.

 • کارخانه فولاد گیلان

این کارخانه مساحت زیادی دارد و می‌تواند سالانه مقدار زیادی از این فرآورده فولادی را به بازار عرضه کند.

 • کارخانه اکسین اهواز

این کارخانه با کارخانه کاویان در تولید این ورق‌ها، تفاوت دارد. از طرفی ورق‌های سیاه تولید شده در این کارخانه در مقایسه با کاویان ضخامت بیشتری دارد.

انواع ورق سیاه

ورق‌های فولادی اغلب به دو شکل ورق‌های نورد گرم و سرد ساخته می‌شوند. فرآورد‌های به دست آمده از نورد‌های سرد به شکل ورق‌های روغنی، رنگی و گالوانیزه و در حالت گرم به صورت شیت و رول در اشکال ساده ساختمانی، ضد سایش و به صورت آجدار ساخته می‌شوند. ورق‌های نورد گرم در ضخامت‌های گوناگونی ساخته می‌شوند. یکی از دلایل مهم در تعیین قیمت ورق سیاه ضخامت آن می‌باشد.

در کل، قیمت آن در مقاسیه با ورق‌های رنگی و روغنی کمتر است. برای همین در مواردی که ظاهر و جلوه اهمیت کمتری دارد، از ورق سیاه استفاده می‌شود. دلیل به کار بردن صفت سیاه برای این ورق، کدر شدن سطح آن در پروسه ساخت در دمای بالا می‌باشد.

عوامل موثر در تعیین قیمت ورق سیاه

ورق سیاه

 • هزینه اسلب و قراضه

نرخ اسلب و قراضه در بازار جهانی بر روی قیمت ورق سیاه دخالت دارد. همواره قیمت شمش فولاد جهانی اساس تغییر قیمت در بازار‌های داخلی کشور است. تعیین قیمت قراضه در کشور ترکیه، از مهم‌ترین دلایل تغییر نرخ قراضه در بازار ایران است.

 • میزان عرضه و تقاضا

میزان عرضه و تقاضا یکی از دلایل مهم و دخیل در قیمت ورق سیاه و دیگر محصولات فولادی است. طی سالیان گذشته تولید فرآورده‌های فولادی در داخل ایران افزایش یافته و این عامل موجب افزایش تقاضا برای شمش فولاد شده است. ایجاد توازن میان عرضه و تقاضا می‌تواند دلیلی بر هزینه شمش فولاد و پس از آن دیگر محصولات فولادی باشد.

 • نوسانات ارز و مسائل سیاسی روز دنیا

این عامل بر هیچ کسی پوشیده نیست که با افزایش نرخ ارز جهانی، بازار آهن آلات هم دگرگون شده و قیمت محصولات آن مانند ورق سیاه افزایش می‌یابد. حتی برخی افراد که در زمینه بازار آهن فعال هستند، به صورت روزانه تغییرات قیمت را کنترل می‌کنند.

 • تورم و تحریم‌های اقتصادی

مساله تورم و تحریم‌های اقتصادی، در تعیین نرخ کلی ورق سیاه تاثیرگذار است.

 • هزینه جا به جایی

هزینه‌هایی که برای انتقال و جابه جایی فرآورده‌های فولادی پرداخت می‌شود، در قیمت این محصولات تاثیر می‌گذارد. زیرا تمامی نقل و انتقالات به سوخت‌های فسیلی نیاز دارد. پس با افزایش نرخ سوخت، هزینه حمل و نقل نیز افزایش یافته و این عوامل در تعیین بهای ورق سیاه دخیل هستند.

 • تولیدات سنگ آهن

سنگ آهن به عنوان مواد اولیه ساخت فرآورده‌های فولادی، عامل اصلی تعیین نرخ آن‌ها از جمله ورق سیاه خواهد بود. سنگ آهن تولید در کشور ما جوابگوی میزان تقاضا نیست و فقط می‌تواند تنها نیمی از تقاضای داخی را تامین نماید. در نهایت مجبور به واردات سنگ آهن هستیم. حال اگر کشورهای استخراج کننده این سنگ، نرخ آن را افزایش دهند، قیمت تمام شده محصولات فولادی در کشور نیز افزایش می‌یابد.

 • شاخص PMI کشور چین

این شاخص یا شاخص مدیران خرید، یکی از اساسی‌ترین داده‌های اقتصادی می‌باشد که توسط اقتصاد‌های بزرگ منتشر می‌گردد. به این معنی که اگر شاخص بیشتر یا مساوی ۵۰ باشد به منظور بهبود وضعیت است اما اگر شاخص زیر ۵۰ باشد، بیانگر کاهش اقتصاد در حال رشد است. کاهش شاخص PMI کشور چین موجب افت قیمت فرآورده‌های فولادی می‌شود.

 • شاخص FOB کشور چین

استعلام قیمت ورق سیاه

قیمت ورق سیاه

امروزه می‌توان علاوه بر مراجعه حضوری، به صورت غیر حضوری و آنلاین قیمت محصولات فولادی را از طریق سایت‌های اینترنتی استعلام گرفت. یکی از این سایت‌ها، سایت آهن بورس است. در آهن بورس می‌توان علاوه بر ورق سیاه، سایر مقاطع فولادی را نیز مشاهده کرد. سایت آهن بورس می‌تواند به صورت آنلاین قیمت روز انواع محصولات مختلف را به شما نشان دهد. شما می‌توانید با شماره تماسی که در این سایت وجود دارد، با مشاوران آن تماس گرفته و از راهنمایی آن‌ها برای خرید بهتر محصول مد نظر خود، به صورت مستقیم از کارخانه تولیدی کمک بگیرید.

جمع بندی

همان طور که بیان کردیم، تعیین قیمت ورق سیاه به عوامل متعددی بستگی دارد، این عوامل موجب شده تا هزینه‌های پرداختی برای محصولات فولادی مورد نیاز، همواره دچار نوسان باشند. متقاضیان خرید ورق سیاه می‌توانند با مراجعه به سایت https://ahanboors.com به صورت آنلاین قیمت مقاطع فولادی و سایر خدماتی که سایت به مشتریان خود ارائه می‌دهد، را مشاهده کنند.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگو شرکت کنید؟
نظری بدهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.