مجتمع فولاد شاهرود

فولاد ویژگی های قابل توجهی دارد که از بین آن ها استحکام، کشش نهایی زیاد و قیمت نسبتاً پایین آن را می توان مثال زد. با توجه به این ویژگی ها از فولاد برای ساخت صنایع مختلفی مانند ابزارها، قطارها، کشتی‌ها، ماشین‌آلات، خودروها، تجهیزات سلاح‌های نظامی استفاده می شود. در این مقاله قصد داریم مجتمع فولادشهر را معرفی کنیم.

 

معرفی فولاد شاهرود

مجتمع فولاد شاهرود، یک مجتمع‌ شناخته شده در تولید فولاد کشور است. این شرکت فعالیتهای متفاوتی انجام می‌دهد که اصلی‌ترین آن‌ها عبارت است از:

  • انجام عملیات‌های فنی، بازرگانی، اقتصادی، اعتباری
  • طراحی، ساخت و توليد انواع مصنوعات فلزی و غیرفلزی و فولادی
  • ارائه خدمات مهندسی و مديريتی ساخت قطعات و ماشين‌آلات و تهيه و توليد انواع فرآورده‌های شيميايی، معدنی، آلی و فلزی و مواد اوليه مورد نياز كارخانجات مذكور
  • انجام عملیات‌هایی چون خدماتی، بازرگانی، فنی، سرمايه‌گذاری
  • طراحی و ساخت و راه‌اندازی كارخانجات صنعتی و بهره‌ برداری از آن
  • انجام خدمات فلزی چون شكل دادن انواع ورق فولادی و ساير مقاطع فولادی
  • انجام كليه مبادلات تجاری از قبيل خريد و فروش، صادرات و واردات

با انجام این فعالیت‌ها، توانسته به هدف خود برسد و از بهترین‌های مجتمع فولادی کشور باشد.

تاریخچه مختصری از فولاد شاهرود

از نظر موقعیت مکانی، مجتمع فولاد شاهرود در دوازده كيلو متری جاده شاهرود به دامغان قرار گرفته است. در این شرکت محصولات فولادی متنوع و زیادی تولید می‌شود.

فولاد شاهرود کی تأسیس شد؟

مجتمع فولاد شاهرود را با نام سهامي خاص نیز می شناسند. این مجتمع در سال 1380 تأسیس شد. ثبت این شرکت در اداره ثبت اسناد و املاك شاهرود، تحت شماره 1291 در تاريخ هشتم اردیبهشت‌ ماه سال 1380 انجام شد و فعالیت خود را از همان بدو ورود شروع کرد.

مجتمع فولاد شاهرود

شاهرود چه محصولاتی تولید می‌کند؟

مجتمع شاهرود، برای تولید محصولات خود از پیشرفته‌ترین تجهیزات و دستگاه‌ها استفاده می‌کند. اکثر این دستگاه‌ها با فناوری بالا از خارج از کشور خرید شده است و پروسه تولید را انجام می‌دهد.

  • میلگرد اصلی‌ترین محصول تولیدی این شرکت است. این شرکت به دلیل نداشتن خط تولید WIREROAD امکان تولید میلگرد با سایز هشت میلیمتر و کمتر از آن را که به صورت کلاف تولید می‌شوند ندارد. طبق تولید 200 هزار تن میلگرد و دلایل فنی و اقتصادی، میلگرد به عنوان محصول هدف فولاد شاهرود برگزیده شده است. میلگردهای تولیدی این مجموعه شامل سایزهای 10 تا 32 میلی متر، دو گرید A2 و A3، طول 12 متری و در دو نوع ساده و آجدار هستند.
  • میلگرد شاهرود A2: این میلگرد به صورت مارپیچ است و دارای آج 340 می‌باشد. از لحاظ میزان سختی از نوع میلگردهای نسبتاً ترد است. به علت ترد بودن برای عملیات جوشکاری مناسب نمی‌باشد. این میلگرد برای عملیات ساختمانی خصوصاً خاموت زنی مناسب است. دارای تنش تسلیم 3000 و تنش کششی 5000 نیوتن بر متر مربع می‌باشد.
  • میلگرد شاهرود A3: از ویژگی های ظاهری این میلگرد می توان به شکل جناغی هفت و هشت و آج های سایز 400 آن اشاره نمود. تنش جاری این میلگرد، 4000 و تنش گسیختگی این میلگرد، 6000 نیوتن بر مترمربع می‌باشد. چون در رده میلگردهای سخت و شکننده قرار می‌گیرد، برای عملیات صنعتی و ساختمانی مناسب است.

کیفیت محصولات فولاد شاهرود

در معرفی مجتمع فولاد شاهرود، خدمتتان عرض شد که این مجموعه برای تولید محصولات خود از دستگاه‌های خارجی و پیشرفته استفاده می‌کند. این موضوع به نوبه خود سبب شده کیفیت محصولات تولیدی به طرز چشمگیری بالا باشد. انجام عمل شارژر و انباره شمش، حرارتدهی در کوره، اکسید زدایی، نورد، ترمکس، کولینگ بد (بستر خنک کننده)، بسته بندی استاندارد و باکیفیت، انتقال به انبار محصول، باعث شده کیفیت نهایی محصولات بالا باشد و رضایت مشتریان بیشتر شود.

نتیجه‌گیری

مجتمع فولاد شاهرود از مهم‌ترین مجتمع‌های موجود در شمال شرقی کشور است، به همین دلیل بزرگ ترین خریداران محصولات این مجتمع نیر استان های شمالی کشور است: استان‌ مازندران، استان گلستان، استان خراسان رضوی و استان تهران. همچنین از دیگر نقاط کشور خرید صورت می‌گیرد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگو شرکت کنید؟
نظری بدهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.