نبشی چیست؟

شرکت آهن بورس با داشتن ۲۰ سال سابقه کاری در حوزه آهن آلات در بازار ایران به عنوان یکی از فروشندگان عمده انواع محصولات فلزی از جمله میلگرد و ورق گالوانیزه و غیره به شمار می‌رود. این شرکت با هدف سود کمتر و ارائه کیفیت برتر به مشتری‌های خود خدمت رسانی کرده است. در ادامه قصد داریم به معرفی یکی از محصولات این شرکت، نبشی‌های سنگین بپردازیم. تا انتهای مقاله با ما همراه باشید.

نبشی چیست؟

نبشی در واقع یکی از انواع اتصالات مفصلی برشمرده می‌شود. پروفیلی است که سطح مقطع آن به شکل دو ضلع عمود بر هم می‌باشد، به هر یک از اضلاع نبشی بال گفته می‌شود. از جمله نکاتی که نبشی‌ها را از هم متمایز می‌کند طول ضلع هر بال و ضخامت آن‌ها است. این دو ویژگی نبشی‌ها تاثیر مستقیمی بر وزن نهایی و ظرفیت تحمل بار آن‌ها دارد. یکی دیگر از وجه تمایز‌ها بین انواع نبشی‌ها در طول بال‌های آن‌ها است. اگر طول هر دو بال برابر باشد در اصطلاح به آن نبشی بال مساوی می‌گوییم و در غیر این صورت به آن نبشی نابرابر می‌گوییم.

نبشی سنگین چیست؟

نبشی سنگین

بهتر است بدانید که نبشی‌ها از لحاظ وزن به دو دسته نبشی‌های سبک و سنگین تقسیم می‌شوند. نبشی‌ها سبک و سنگین هر کدام کاربری‌های خاص خود را دارند. با توجه به جدول اشتال می‌توان نبشی‌های ۸ به بعد را در دسته نبشی‌های سنگین قرار داد. وزن یک نبشی ۸ شاخه ۶ متری، معادل با ۹۴/۵۳ کیلوگرم و وزن شاخه ۱۲ متری معادل ۸۸/۱۰۷ کیلوگرم است.

نبشی‌های سنگین در کارخانجات ایرانی و در برخی از کارخانه‌های اروپایی تولید و عرضه می‌شوند. اکثر کارخانه‌های تولید کننده نبشی سنگین، این نبشی‌ها را بر اساس استاندارد اروپایی DIN EN 10052-2 و استاندارد داخلی و ملی ISIRI 13968-1 و استاندارد روسیه GOST 8510 تولید می‌کنند. اما نبشی‌ها را تنها مطابق وزن آن‌ها دسته بندی نمی‌کنند، یکی دیگر از دسته بندی‌های نبشی‌ها طبق جدول اشتال است. بر این اساس نبشی‌ها را به دو دسته دیگر بر اساس وزن پایانی و نوع استاندارد نیز دسته بندی می‌کنند.

کاربرد نبشی‌های سنگین

به طور کلی می‌توان برخی از کاربردهای نبشی سنگین را به صورت زیر بیان کرد:

  • ساخت باد بند و ستون ساختمان
  • ساخت خرپا
  • ساخت تجهیزات صنعتی و دستگاه‌ها
  • صنایع ساختمانی
  • اتصالات دکل‌های مخابراتی

علت استفاده از نبشی‌های سنگین

نبشی‌های سنگین غالبا در سازه‌هایی که به استحکام بخشی بیشتری نیاز دارند، استفاده می‌شوند. به عنوان مثال: اسکلت‌های فلزی اولیه ساختمان را با نبشی‌های سنگین مستحکم می‌سازند. اگر در زندگی روزمره خود دقت کرده باشید در پایه پله‌های پل‌ها نیز برای مستحکم سازی، از نبشی‌های سنگین استفاده شده است. در تمام موارد ذکر شده، نبشی باعث توزیع یکنواخت بار و فشار وارد شده به سازه می‌شود. به طور کلی نبشی‌ها باعث مستحکم سازی سازه‌ها می‌شوند، تا هنگام بلایای طبیعی مانند زلزله از تخریب سازه جلوگیری کنند.

قیمت نبشی سنگین

اغلب مواد اصلی سازنده نبشی‌ها آهن است، پس با افزایش وزن نبشی قیمت آن نیز تغییر می‌کند. قیمت تمام شده نیز بر اساس قیمت آهن در آن روز محاسبه می‌شود. شما می‌توانید با مراجعه به سایت آهن بورس از قیمت نبشی‌های سنگین مطلع شوید و براساس نیاز خود سفارش خود را ثبت نمایید. سایت آهن بورس با بیش از ۲۰ سال سابقه در حوزه خرید و فروش آهن آلات سعی داشته محصولات را با کمترین قیمت و بالاترین کیفیت به بازار عرضه و در اختیار مشتریان خود قرار دهد.

بهتر است بدانید اگر درصدد تهیه نبشی‌های سنگین وزن هستید، کارخانه ناب واقع در شهر تبریز نبشی‌های سنگین‌تری را نسبت به دیگر کارخانجات داخلی تولید می‌کند، این نبشی‌ها تقریبا با نبشی‌های اروپا هم وزن هستند.

سخن پایانی

ما در این مقاله به مبحث نبشی‌های سنگین پرداختیم. شما می‌توانید جهت خرید نبشی‌های سنگین و خریداری دیگر مقاطع فلزی، به سایت آهن بورس مراجعه کنید. شما می‌توانید با خرید از آهن بورس، علاوه بر داشتن خریدی ارزان و با کیفیت، با مشاوران و کارشناسان ارتباط برقرار کنید و خریدی راحت و مطمئن را تجربه نمایید. امیدواریم از مطالعه این مطالب لذت برده باشید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگو شرکت کنید؟
نظری بدهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.